خلوص

خلوص

برخی مدیران خود را مرجع صحت و درستی همه چیز می‌دانند

پنج شنبه شانزدهم 10 1400

حشمت‌الله قنبری در شرح بخش‌هایی از نهج‌البلاغه با بیان اینکه یک وظیفه زمامداران انتخاب درست و دقیق مدیران است، گفت: برخی مدیران خودشان را مرجع صحت و درستی همه چیز می‌دانند و در هر موردی اظهار نظر می‌کنند و هر رطب و یابسی را هم به هم می‌بافند و بعد اطرافیان می‌گویند که عجب انسان فاضلی است.

به گزارش ایکنا، حشمت‌الله قنبری، پژوهشگر تاریخ اسلام، شب گذشته ۱۰ دی در برنامه تلویزیونی «هدی»، که از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد، به شرح بخش‌های دیگری از نهج‌البلاغه پرداخت که در ادامه متن سخنان وی را می‌خوانید؛

بحث درباره خصوصیات دبیران و صاحبان اسرار و دبیرخانه‌های محرمانه و کُتاب است که معاهدات داخلی و بین‌المللی را تنظیم می‌کنند. این یک کار اساسی است و اگر آنان از بالاترین صلاحیت‌ها بی‌بهره باشند، ممکن است عزت یک ملت را لکه‌دار کنند و احترام نظام اسلامی را از بین ببرند. بنابراین انتخاب آنان امر بسیار مهمی است؛ از این ‌رو حضرت امیر(ع) در ادامه یکی از فرازهای نورانی عهدنامه مالک اشتر امر می‌کند که در هنگام استفاده از اختیارات خود در اداره امور و در انتخاب و گزینش دبیران و نویسندگان و کتّاب و صاحب‌منصبان نقطه اتکایت به داشته‌های خودت نباشد؛ یعنی تصور نکن که چون مالک اشتر هستی، می‌توانی دست به انتخاب بزنی.

هشدار حضرت امیر(ع) درباره نفوذ متملقان

همچنین حضرت امیر(ع) فرمود که ای مالک، برخی از آدم‌های دولتی و مردان دولت برای به دست آوردن دل صاحب‌منصبان، ظاهرسازی و خوش‌خدمتی‌ می‌کنند. ولو اینکه حضرت امیر(ع) این را به عنوان یک نظام الگو برای زمامداری دینی بیان می‌کند، اما مخاطب مستقیمش مالک اشتری است که در تمام زندگی‌اش یکبار هم به روی تملق لبخند نزده است. مالک، فقیه در دین و یک سیاست‌مدار و فرمانده شجاعی است و محور مقاومت دین در حوزه حضور مالک اشتر معنای دیگری برای حضرت امیر(ع) پیدا می‌کند، اما امام(ع) می‌فرماید که مراقب نفوذ متملقان باش؛ یعنی هر وقت که ریاستی به دست می‌آید و قدرتی وجود دارد عده‌ای خوش‌خدمتی را انتخاب نمی‌کنند، بلکه به خودنمایی و تظاهر روی می‌آورند. امام(ع) می‌فرماید که در حرف‌های آنان نه خیرخواهی وجود دارد و نه امانت‌داری.

برای عمل به وظیفه کارگزاری، خیرخواهی لازم است. مسئولی که ضامن دنیا و قیامت مردم است نیاز به کسی دارد که خیرخواه او باشد. این آدم زمانی می‌تواند به خیرخواهی‌اش جامه عمل بپوشاند که به قدرت تجربه بتواند به مقام مافوق و رئیس و کسی که مسئولیت دارد اضافه کند. اگر کسی دست به تملق بزند یعنی خیرخواهی را بلد نیست و دیگر اینکه امانت را ضایع می‌کند؛ چون همین مدیر هم سرمایه کشور است. اگر کسی را در جایگاه بالایی قرار می‌دهند و بعد این جایگاه از بین برود؛ یعنی سرمایه مردم از بین رفته است. کسی می‌تواند این سرمایه را حفظ کند که هم خیرخواه باشد و هم خیرخواهی کردن را بلد باشد. اگر این‌طور نباشد مطمئن باشید که بخش مهمی از انرژی مقام مسئول و رئیس و والی باید صرف جبران خسارت‌های آنان شود.

اختیارات مدیریتی و چالش‌های آن

نکته مهم اینکه موضوع اختیارات و حدود اختیار و استفاده و اتکای اختیار برای انتصاب کارگزار و مدیران و ادارات دولت‌ها همیشه یکی از چالش‌های پیچیده مدیریتی بوده است. موضوع اختیار در عین سادگی و روشنی، عامل بخش مهمی از کامیابی‌ها یا انحرافات است. تصمیم‌گیری‌ها در سایه این اختیارات و نیز اداره امور و... در چارچوب فهم درست از مفهوم اختیار است. برخی مقامات و مدیران ظرفیت و جرئت استفاده از اختیارات قانونی خود را ندارند اما به حقوق و امکانات دسترسی دارند و مهم‌تر از آن رزومه‌ای برای مراتب بعدی‌شان است. وقتی این آدم مسئولیتی را بپذیرد، کار به سرانجام نمی‌رسد یا خدمات مدیریتی آنها گران تمام می‌شود و رضایت از عملکرد وجود ندارد و اسباب پریشانی حاصل می‌شود.

برخی مدیران خودشان را مرجع صحت و درستی همه چیز می‌دانند و در هر موردی اظهار نظر می‌کنند و هر رطب و یابسی را هم به هم می‌بافند و بعد اطرافیان می‌گویند که عجب انسان فاضلی است، اما در خلوت این حرف را نمی‌زنند، بلکه حرف‌هایی می‌زنند که در سیاهی قلبشان وجود دارد و امام(ع) در این راستا روشنگری می‌کند. این دسته بدون اعتنا به قوانین و شناخت وظایف، در سراشیبی تکبر قرار می‌گیرند. حرفشان این است که اگر دیگران عاقل‌تر بودند آنها منصوب می‌شدند و حالا که ما را نصب کرده‌اند دلیلی بر عقل و درایت ماست. اگر دلیلی بر عقل و کمالات باشد، شکر این نعمت هم علم و آگاهی پیدا کردن و آشنایی با وظایف است. اغلب ممکن است آن انتخاب اشتباه باشد؛ چون ما بر اساس آنچه مقدور است انتخاب می‌کنیم و در جامعه قحط‌الرجال نداریم، بلکه جهل‌الرجال داریم.

در همه دولت‌ها افراد شایسته‌تری از آقایان مسئول وجود دارد، اما به هر دلیلی آن افراد در حوزه دید و اثر و نفوذ مقام مافوق قرار نگرفتند و ایرادی هم ندارد و می‌توانند فضای کار و خدمت را بازتعریف کنند، اما مدیران نوع دوم معمولاً با عزل و نصب‌های غلط یا تصمیم‌های نابجا و خودخواهانه و نیز بی‌اعتنا به عقل و اندیشه خیرخواهانه کارشناسان تصمیم می‌گیرند و عمل می‌کنند و نتیجه‌اش خسارت خواهد بود.

اختیار مفهومی خنثی است

حضرت امیر(ع) ضمن احترام به قلمرو اختیارات مالک او را با مفهوم اختیار آشنا می‌کند. اختیارات خیلی خوب است و کار را هم سنگین می‌کند اما مفهومی خنثی است و ارزشش را از جای دیگری می‌گیرد. هیچ مقام مسئولی بدون اختیار کافی نمی‌تواند به وظایف قانونی و شرعی خود عمل کند. خداوند نیز انسان را مختار آفرید و ذات اقدس خداوند اراده فرموده که انسان اراده داشته باشد؛ یعنی آدم باید با نظام حکیمانه خلقت هماهنگ باشد و ساز مخالف زدن خلاف عقل و خردمندی است؛ بنابراین از نگاه امام(ع) اعطای اختیار، ابزار حکیمانه برای جلوس بر مقامات ممتاز خلقت است و نه برای تکبر و بسط ید بی‌جا و خودکامگی. اگر اینطور باشد، فلسفه وجودی انسان به هم می‌خورد. جن و انسان برای عبادت خداوند آفریده شدند. حتمی است که تکلیف جن و انس این است، اما انسان باید به قدرت بندگی این تکلیف را انجام دهد. پس مختار بودن انسان‌ها در صنوف مختلف اعتبارش را از خردمندی می‌گیرد. هیچ آدم عاقل و جامعه پویایی امانت خود را دست آدم بی‌عقل و انسان‌های ناآگاه و نابرخوردار نمی‌دهد. اصولاً هویت، اعتبار و اثربخشی اختیار با اتکا به سایر ارزش‌های ثابت به دست می‌آید.

خداوند گل آدم را سرشت و این کار هم با دست قدرت خداوند انجام شد و با نفخه روح حیات پیدا کرد؛ یعنی آدم مخلوقی استثنایی است و این یعنی بدون تکلیف در دایره خلقت رها نشد والا تبدیل به یک موجود به درد نخور می‌شد؛ لذا آدم تا قبل از ماجرای هبوط، اختیارات خود را با اعمال و کردار حکمت‌آمیز زینت می‌داد و با هر عملی که در جوار رحمت خداوند انجام شد بر درجات او افزوده می‌شد و پس از هبوط هم راه بازگشت به مقام پیشین با رفتار و اختیار حکیمانه برای او حاصل شد. او ابتدا این‌طور بود که ظرف وجودش را سرشار از علم کردند؛ یعنی به او همه چیز را آموختند و بعد هم تحت تربیت قرار گرفت و او را برای استفاده بهینه از علم تربیت کردند.

علم نیز علم اختیارداری و احاطه بر هستی است و حد اعلای آن در سایه شناخت ائمه(ع) برای انسان تحصیل می‌شود؛ لذا اعطای علم، شایستگی ریاست را در اختیار آدم قرار داد. یکی از وظایف زمامداران انتخاب درست و دقیق است و گزینش هم باید از میان صالحان باشد. انسان علم مدیریت را به عنوان ودیعه الهی دریافت کرده و ممکن است در انتخاب یک نفر اشتباهی هم صورت بگیرد، اما قطعا در گذر زمان آثار اشتباه بودن انتخاب نمایان می‌شود و سپس، اصرار بر این انتخاب غلط از زشت‌ترین خیانت‌هاست؛ بنابراین در ماجرای آفرینش، وقتی آدم آفریده می‌شود و به او اختیار می‌دهند و او را به ملائکه عرضه می‌کنند؛ لذا وقتی آدم علم خود را به ملائکه ارائه کرد فرشتگان استادی او را قبول کردند. وظیفه‌شناسی و عمل به تکلیف الهی بر اساس اراده و اختیار، آدم را در جایگاه ممتازی قرار داد و موجب شد که مسجود ملائکه شود.

(0) نظر

پژو پارس از جمله خودروهای قدرتمند و شیک است

پنج شنبه بیست و ششم 1 1400


پژو پارس از جمله خودروهای قدرتمند و شیک است که در داخل ایران تولید می شود. روکش هایی که دارای زیپ هستند بهترین نوع روکش می باشند چرا که باز و بسته کردن آن ها بسیار راحت و آسان است . این نوع از روکش ها به شکل ترکیبی از پارچه و چرم طراحی گردیده و در انتقال گرما و سرما به فضای داخل خودرو و سرنشینان آن، معتدل عمل می نماید. اگر به اتاق داخلی خودرو توجه کنید متوجه این موضوع می شوید که رنگ ها بر اساس رنگ کمربند ایمنی انتخاب می شود . به منظور جلوگیری از دقیقاً این موارد ، پوشش های محافظتی وجود دارد که ما در خود ارائه می دهیم مقایسه روکش صندلی ماشین می خواهم یک بار معرفی کنم. قبل از اینکه یک صنعتگر به خانه من بیاید ، خودم آن را امتحان می کنم و در بیشتر مواقع موفق می شوم. اگر حداقل سعی نکنم تصویر من را خراش می دهد. بنابراین شما این را نیز پیدا خواهید کرد روکش صندلی ماشین محصول در آمازون.

این روکش برای خودروهای پرایدهای 131 و 132 مناسب است. با این حال ، ما در مورد تمیز کردن ماشین لباسشویی صحبت نمی کنیم ، زیرا همه مواد برای این کار مناسب نیستند. این محصول با کیفیت امکان شستوشوی چندین باره دارد. نکته مهم تر از جنس روکش ها کیفیت نوع پارچه و چرم می باشد . روکش صندلی اصولا از جنس چرم و یا پارچه ای تولید می شود و یا ترکیبی از جنس پارچه و چرم. محصول فوق یکی از روکشهای صندلی طراحی و تولید شده توسط شرکت «هایکو» (Hyco) است. یکی از مواردی که باعث زیباتر شدن فضای داخل خودروی شما می شود، روکش صندلی های خودروی شما است. هر کسی که اتومبیل خود را رانندگی کند اغلب می داند که صندلی اغلب از سوار و خارج شدن از ماشین چه رنج می برد. به طوری که صندلی حتی در زمستان نیز در دمای مطلوبی قرار دارد ، اکنون روکش صندلی های اتومبیل با بخاری یکپارچه وجود دارد. روکش دوم باید به روی روکش اول به طوری قرار بگیرد که همهی دوختها روی هم باشد.این کار نکته اصلی برای تمیزی کار شما است.در زیر روکش دوم کشهایی وجود دارد که باید به وسیله نوک انگشت به زیر روکش اول و زیر صندلی فرستاده شود.این کشها را در زیر صندلی محکم گره بزنید یا میتوانید کشها را زیر فنرهای روکش گره بزنید و با کش قیطانی محکم بکشید و گره بزنید.

پس اگر به سلامت جسم خود اهمیت میدهید قطعاً این نوع از روکشها بهترین انتخاب برای مراقبت از کمر و ستون فقرات شما خواهد بود. این پارچه دربرابر لکهپذیری مقاومت خوبی داشته و ثبات سایشی بالایی دارد. همچنین ثبات رنگی در برابر نور خورشید دارد و با خواص ویژه در برابر لکهپذیری مقاومت دارد. صندلی به ویژه آسیب پذیر است ، زیرا لباس های کثیف یا غذای مانده اغلب لکه های ناخوشایندی بر جای می گذارد. روکش صندلی یکی از تزئینات داخلی ماشین می باشد که با توجه به رنگ ماشین می توان خریداری کرد و سبب راحتی سرنشینان خودرو و زیبایی و سلامتی بیشتر خودرو می شود و بر دمای داخل خودرو نیز تاثیر می گذارد .. روکش صندلی خودرو تنوع گسترده ای دارد و انتخاب آن نیز سلیقه ای می باشد . آیا می توان روکش صندلی ماشین را تعمیر کرد؟ ارزان ترین مارک روکش صندلی خودرو الزاما بهترین یا بدترین روکش صندلی نمیباشد .برندی معتبر است که بتواند تمامی استاندارد های یک روکش صندلی خودرو را با مقرون به صرفه ترین قیمت ممکن برای مصرف کننده به ارمغان آورد . در این نوشته قصد داریم تا شما را با مناسب ترین و بهترین روکش ها صندلی برای خودروهای ایرانی آشنا کنیم.

علاوه بر این ، ظاهر نیز نقش اصلی را بازی می کند ، زیرا این امر به شما یک تصویر یکنواخت در قسمت جلوی خودرو می دهد. در پایان شما می توانید با توجه به توضیحات داده شده و طبق سلیقه ی خود، روکش صندلی خودروی خود را در شکل وطرح زیبا و با بهترین جنس، انتخاب و خریداری کنید و از ظاهر زیبای خودروی خود نهایت لذت را ببرید. روکش صندلی های اتومبیل ساخته شده از چرم واقعی با ظاهر ظریف و کار با کیفیت بالا مشخص می شود. روکش های پارچه انواع طرح و رنگ بیشتری نسبت به چرم دارند؛ هوا در آن ها جریان پیدا می کند و به همین علت احساس راحتی را به شما منتقل کرده و از عرق کردن جلوگیری می کند اما روکش های پارچه بسیار آسیب پذیرتر از روکش های چرمی هستند زیرا ممکن است در اثر ریختن مواد بر روی آن یا برخورد جسمی تیز، لک و دچار پاره گیری شوند. قیمت روکش صندلی پراید به جنس و مدل آن روکش صندلی بستگی دارد؛ مثلا روکش صندلی های چرمی طبیعی از دیگر مدلها گران قیمت تر هستند؛ اما کارآیی و طول عمر بیشتری هم دارند. هرچه وزن و ضخامت بیشتری داشته باشد، از دوام بالاتر و طول عمر بیشتری برخوردار است.

(0) نظر
X